Созополски манастир "Св. Николай Чудотворец"

 Средновековният манастир „Св. Николай Чудотворец” се намира между южната порта на Стария Созопол и църквата „Св. Св. Кирил и Методий”.  
 Открит е в началото на октомври 2011 г. по време на археологически разкопки. Манастирската църква – тип три-корабна базилика, е била изградена през X в. върху еднокорабен ранно-християнски храм от V-VI в.  
 В края на XII в. църквата е преустроена и около нея възниква манастир. Край манастира е разкрит трипластов християнски некропол. При един от гробовете е засвидетелстван ритуал против вампирясване.  
 При разкопките са намерени три императорски печата - на Василий II Българоубиец, на Теодора и още един, което доказва, че църква е била под покровителството на византийските императори.  
 Друго голямо откритие, доказващо както значимостта на манастира, така и неговия патрон, е разкритата през 2012г. в централната част на църквата мощехранителница с миро на Свети Николай Мирликийски. Тя представлява глинено гърне с капаче и е намерено в малка тухлена ниша. Това са характерни елементи за ранно-християнската епоха.  
 В миниатюрния съд имало емулсия и прах. Смята се, че самата емулсия е миро от светеца Николай Чудотворец.  
 Според данните на средновековните хроникьори, през 1070 год. първият епископ на Деултум и Аполония - Публий Елий Авел е донесъл по тези земи свещената реликва. Тъй като светецът е считан за покровител на рибари и моряци от незапомнени времена е редно храма, който е построен в близост до брега да носи името на техния покровител.  
 Показателен е случаят, когато след откриването на мощите, във водите край Созопол се появяват отново паламуда, турука и чернокопа, които били изчезнали от десетилетия.

 С ТРАКИЙСКА ПОХОДКА  
 От ранновизантийската епоха VI-VII в. е запазена баня.  
 В нисколежащите пластове е разкрит античен олтар IV в.пр.Хр. и част от светилище попадащо под основите на византийската баня.  
 За развитието на античните занаяти свидетелстват пещ за производство на керамика - V в.пр.Хр. и комплекс от металоргични пещи датирани в края на VI в.пр.Хр.  
 На мястото е разкрит и малък никропол VII-VI в.пр.Хр.

 ОРФЕЕВИ МИСТЕРИИ

 БИБЛИОТЕКА  
 Божидар Димитров. История на Созопол. изд. "Жанет 45", 2009.  
 Археологичен музей гр. Созопол