Храм „Успение Богородично“

Църквата е построена през 1834 год. върху останки от старо черковище. Местните избрали това място, тъй като от незапомнени времена тук се събирали да изпълняват духовни обреди, палили свещи, колили курбани.

 Делегация, начело с Костадин Василев – Шоко, заминава за Цариград, за да измоли разрешение от "Високата порта" за изграждане на молитвен дом в Широка лъка. Получили разрешение, но условието било това да се сучи в рамките на 40 дни.

 Народната памет в селото разказва как мъже, жени, баби, старци и деца, напуснали домовете си и дошли на мястото на строежа на храма. Започнала денонощна работа по църквата с много радост и упоритост. Майки с кърмачета на ръце вързвали люлки по дърветата за бебетата, и се втурвали да помагат в строителството.

 Материалите за градежа се носели от местността "Рупски камък", която се намира на 2 километра разстояние. Хората направили жива верига и подавали камъните от ръка на ръка.

 Легендата гласи, че благодарение на неуморния труд на широколъчани, сградата била готова още на 38-ия ден.

 Благодарение на силната вяра и воля резултатът е християнски храм дълъг 19м., широк 12м., висок 8м. и стени дебели 1м.  
 Има 8 колони високи по 6м., които подпират покрива от едри каменни плочи (тикли).  
 Вратите са масивни, обковани с дебело желязо, за да не може куршум да ги прониже.  
 Храмът е заобиколен от всички страни с масивна каменна ограда дълга 120м. и висока от 5 до 10м.
Църквата е иконографисана два пъти. Първия слой е нанесен през 1835 г., като източната половина на храма е изписана с 37 отделни, несвързани помежду си изображения и сцени. Вторият слой е положен през 1901 г.

 Иконостасът е създаден през 1835 г., като десет от иконите са дело на Захарий Зограф от Самоковската школа.

 Стенописите са реставрирани в периода 1980 – 1987 г., след като през 1973 г. църквата е регистрирана като архитектурен паметник на културата.

 С ТРАКИЙСКА ПОХОДКА  
 Широка лъка е характерна с архитектурата си, с къщите, определени към типа „голяма родопска къща“. В тях се чувства влиянието на италианския ренесанс, което ги отличава от другите къщи в този край. Но въпреки типичния „родопски“ образ, те имат много общи белези с архитектурата на другите райони на страната и представлява част от нашата възрожденска архитектура.  
 В селото са запазени цялостни архитектурни ансамбли, заради които е обявено за единствения в България по рода си архитектурно – фолклорен и етнографски резерват.
 
 Тук се намира къщата, в която от 1878г. до 1879г. е живял Капитан Петко Войвода.

 В Широка лъка е единственото в България Националното училище за фолклорни изкуства (НУФИ).  
 В него се обучават талантливи ученици от цялата страна в Български народни танци, Народно пеене и Народни фолклорни инструменти (гайда, кавал, тамбура, гъдулка).
БИБЛИОТЕКА  
 Държавен архив – Смолян