Ранно византийска базилика - с. Гела

 
 Храмът е част от голям християнски комплекс, възникнал в район, гъсто населен с траки още от второто хилядолетие пр. Хр.  
 Първите проучвания на базиликата са направени от доц. д-р Маргарита Ваклинова в периода 1967 - 1971 г.

 Комплексът е издигнат по време на християнизацията на траките - беси, от мисията на епископа Св. Никита Ремесиански в карая на IV - началото на V век.  
 Опожарен е вероятно през втората половина на VI век при нашествията на авари и славяни.
 
 В южната част е оформен параклис с изградена гробна камера, покрита с каменна плоча. На западната страна е врязан кръст.  
 В камерата е открит скелет, в чиято уста е била поставена златна монета, сечена при византийския император Юстинан I. По античен обичай, с монетата се заплащало преминаването в отвъдното.
 
 Базиликата е разполагала и с баптистер (кръщелня), в чиято източна страна има плитък правоъгълен басейн. През улей - канал от каменни блокчета, водите от светото кръщение са се изливали в специална яма.

 С ТРАКИЙСКА ПОХОДКА  
 Известни са и останки от втора църква, на чието място днес е издигнат храма "Св. Троица". В близост до нея, надолу по склона са открити битови постройки и некропол.

 ПОСЛЕПИС ОТ ПЪТЕПИС  
 На 2 км. южно от базиликата и на 1850 м.н.в. са останките от тракийска крепост "Градище".

 БИБЛИОТЕКА  
 Проект "Изследване, консервация и популяризиране на тракийска крепост "Градище" и Ранно византийска базилика, Гела, западните Родопи, България" с консултант проф. д.и.н. Валерия Фол