Скален феномен "Слона"

  В продължение на хилядолетия, природните сили - вятър, дъжд, слънце и земетресения са формирали това интересно скално образувание, поразително наподобявашо фигура на слон.  
 При вглеждане в скалата се забелязват извивки и форми наподобяващи слонско тяло, глава и крака, като скалата завършва с каменнен стълб приличащ на хобот, опрял се в земята.  
 Отвора, който се образува е с ширина 3 метра.

  Според учените появата на скалното образувание е свързано с древна пещера, най-вероятно разрушена от реката или земетресение.

  Вдигайки поглед към това величествено "животно", неминуемо изниква въпроса: Чудо ли е това или игра на Пиродата?  
 Стоейки, опрял хобот у "Майката Земя", слонът буди възхищение и прелом към силите, които като скулптур без ръце и пръсти, са творили хилядолетия наред докато изваят феномена.  
 Местните хора вярват, че тази причудлива скала има лечебна сила.

  Със скалното образувание има свързана легенда, която гласи, че преди време между устата и хобота на слона имало отвор към пещера, от която е извирал извор с лековита вода и събирала много хора да излекуват болежките си.

  Дали случайно или не това величествено животно пази сърцето на Родопите от векове и продължава своята мисия и до днес.

  ФЛОРАТА И ФАУНАТА В РЕГИОНА

 Жълт кантарион - Народното наименование на билката е "христова кръв" или "христова чудотворка". Събира се в пълен разцвет около 24 юни, Еньовден. Чаят сварен от билката се пие срещу меланхолични състояния, безпокойство, депресия и дори за отказ от тютюнопушене. Отварата има и противовъзпалително действие.

 Маночина - Листата са използвани от древните гърци и римляните заради приятния им освежителен мирис, напомнящ този на лимонова кора. Билката влияе добре на храносмилателната система и подобрява апетита. Чаша чай преди лягане допринася за здрав и спокоен сън.

 Дива коза - Тревопасен бозайник с дължина до 135 см. и тегло до 50 кг. Рогата са сравнително къси и извити накрая. Всяка година се появява по един нов пръстен, като по този начин може да се определи възраста на животното.

 Балканска пъстърва - Хишна риба с размери до 40 см. която се храни с мухи и червеи. Обитава чисти и студени, богати на кислород води, като може да плува срещу течението и хвърля хайвера в горната част на реките. Месото й има отлични вкусови качества, поради кето се смята за деликатес сред речните риби.

 ОРФЕЕВИ МИСТЕРИИ

 БИБЛИОТЕКА  
 МИРГ "Високи западни Родопи: Батак - Девин - Доспат"