Скален феномен "Овенът"

  На поляната, непосредствено преди село Буйново има обозначителна табела за феномена. След като се наситите на дивите ягоди, които са пръснати по цялата поляна, прекосявате Буйновска река по изградения дървен мост. Следва къса пътека с малка денивилация.

  Феномена представлява изправена скала, на която погледната отстрани личат изсичанията, оформили главата на овена с рога, гледаща на юг.  
 От другата страна в "овена" е опряна по-ниска скала, която погледната от определен ъгъл наподобява малкото, което се "завира" в своя родител.  
 В тази скална формация се образува отвор между двете скали, който напомня на древните тракийски "провиралки", използвани за лечение и гадаене.

  Местните разказват за празника на селото - Предой, който се празнува на 24 май и продължава 2-3 дни. В миналото на този пролетен ден селото посрещало стадата си, които се завръщали от Беломорието, и отбивали агнетата от майките. Това ставало с песни и гайдари в местността Гержиковото. Голяма гордост били чановете (звънците) на стадата. Всяко стадо се отличавало със звуковата си гама.

  В землището на селото са намерени монети, керамика и сечива. Археологическите находки показват, че селото и неговото землище са обитавани от траките от края на бронзовата епоха или 1000 години пр.н.е. Като прибавим светилищата в района, които са датирани към същият период, може да се предположи, че "овена" е сечен от тракийска ръка и да го наредим до светилищата "Орфеево сърце" и "Виденица". Въпреки близоста до селото феномена е малко известен и не е проучван.

 ОРФЕЕВИ МИСТЕРИИ