"Асенова" крепост

  Асенова крепост се намира в планинския дял Чернатица - част от Западни Родопи. Разположена на рида “Могилата” с площ от дванадесет декара се извисява над река “Асеница” покрай която от древни времена се извива пътя за “Бачковския манастир”. Преминаването по него е пряко зависимо от крепостта.  
 Най-ранните археологически находки са датирани от V в. пр. Хр., когато траките построяват укрепление тук на високата и недостъпна скала.  
 След тях крепостта е подновена по времето на римския император Юстиниан като една от 300-те крепости, подготвени за защита от навлизащите в империята славянски племена.  
 Следва ранно византийската епоха през която тя се разраства, като около нея се обособяват селата Петрич и Стенимахос.  
 През 1204 г. крепостта пада в ръцете на кръстоносците. В последствие издържа на тринадесетмесечна обсада от войските на българския цар Калоян.  
 През 1231 г. цар Иван Асен ІІ прави най-голямото разширение и преустройство, за което свидетелства изсечен в скалата надпис. Това дава основание да бъде наречена "Цар Асеновата крепост", а намиращият се в подножието й град Станимака през 1934 година да бъде именуван на Асеновград.  
 Първите писмени сведения за нея са от XI век в “Устава на Бачковския манастир”, където е наречена "укрепеното селище Петрич".  
 Двуетажната църква "Св. Богородица Петричка" е единствената изцяло запазена сграда от крепостта. Първият етаж на църквата вероятно е бил предназначен за костница, но никога не е изпълнявал тази функция, а вторият е самата църква със стенописи от ХІІІ век. Храмът е и един от първите в източното православие, който има кула, служеща едновременно за камбанария и наблюдателница.

 С ТРАКИЙСКА ПОХОДКА

  Крепоста е "Страж на портала към Западни Родопи", през който преминахме, след като ни "пусна", обеща да ни "пази" и "върне обратно". В околностите на Асеновград има пет манастира, тридесет и три църкви и над четиридесет параклиса. Заедно с тях Асеновата крепост е част от културния маршрут "Родопската Света гора".

 ОРФЕЕВИ МИСТЕРИИ