Съкровището от с. Борово, което се свързва с гробницата е от времето на одриския цар Котис I. Находката в Борово съдържа липсващите в Рогозенското съкровище:
- Три ритона, в основата си оформени като предната част от телата на кон, бик и сфинкс;
- Каничка-ритон с позлата по дрехите и в косите на героите, гравирани върху нея. Сцената, украсяваща каничката, представя божества на угощение;
- Сребърна купа с големи размери, позлатена по горния ръб на купата и по основата на дръжките. В основата си купата е поставена върху обособено столче, а позлатен детайл от дъното на купата изобразява сцена, в която грифон напада кошута.
Ритоните са най-характерни за регалията на тракийските царе. Съкровището е намерено в земите на тракийското племе гети от Северна България, днешната местност "Сиври тепе".
Каничката и ритонът с протоме носят надпис, на който се чете, че те са били притежание на Котис I и са били подарени на гетите.
Особено интересни са сцените от каничката. В тези изображения можем да видим спътниците на Дионис (бог на виното, плодородието и веселието) – сатирите и менадите, изпаднали в мистичен екстаз. Сцената илюстрира мистериите на кабирите (божествени деца). Видима е и сцена на свещен брак, млад мъж прегърнал девойка, заобиколени от митични същества.